Czego Polacy szukali na wakacjach?

Czego Polacy szukali na wakacjach?

Opublikowany

Co robimy na urlopach? Podróżujemy, żywimy się w fastfoodach, leczymy się sami i szukamy mechaników. Tak przynajmniej wynika z danych NaviExpert. Dostawca nawigacji samochodowej sprawdził czego Polacy poszukiwali w lipcu i sierpniu podczas podróży po Polsce. W tym celu przeanalizował najczęściej wybierane kategorie tzw. POI (ang. Point of Interest), czyli użyteczne miejsca w swojej aplikacji.

Co pokazują badania? W trasie najczęściej poszukujemy stacji benzynowych – i to nic dziwnego. Do najpopularniejszych w tej kategorii należą stacje Orlen, BP oraz Shell. Tuż za stacjami benzynowymi, na pozycji numer dwa uplasowała się gastronomia. Gdzie zatem najczęściej żywią się Polacy w podróży? W fastfoodach, a najchętniej w McDonald’s i KFC. Jak widać – w podróży albo pozwalamy sobie na więcej odstępstw od diety, albo… wolimy stawiać na doskonale znaną wszystkim podróżującym zasadę – jedz w sprawdzonych miejscach! Oczywiście do głowy przychodzi także kolejne wytłumaczenie – to te restauracje możemy spotkać najczęściej przy autostradach, po których coraz chętniej jeździmy. Druga pozycja na liście najczęściej wyszukiwanych POI spośród wszystkich kategorii to zapewne efekt połączenia wszystkich tych kwestii.
Jak wynika z analiz NaviExpert, użytkownicy nawigacji są… spontaniczni. Na trzeciej pozycji spośród najchętniej wyszukiwanych użytecznych punktów na mapie uplasowały się bowiem noclegi. Skąd wniosek o spontaniczności?

W badaniu były brane pod uwagę kliknięcia w daną kategorię POI, a nie wpisywanie konkretnego adresu lub nazwy miejscowości w polu wyszukiwarki. Pozwala to domniemywać, że wiele osób zamiast przeglądania ofert w serwisach noclegowych decyduje się na wyjazd i dopiero na miejscu lub w drodze szuka swojej bazy.

– tłumaczy Katarzyna Przybylska z NaviExpert.

W jakich miejscach było najwięcej zapytań o noclegi? W okolicach Władysławowa, Zakopanego oraz Krakowa.
Czwarta najchętniej wybierana kategoria POI to handel. Chętnie zaopatrujemy się w dyskontach – Biedronce, Lidlu lub po prostu szukamy czegokolwiek z tej kategorii co jest w najbliższej okolicy. Pierwszą piątkę najpopularniejszych kategorii POI zamyka kategoria Zdrowie. Wiele wskazuje na to, że podczas urlopów, kiedy dopada nas choroba, najbardziej lubimy… leczyć się sami, bo w tej kategorii królują apteki. A kiedy już zaczyna nam brakować gotówki, do zestawienia wkraczają bankomaty, które znalazły się na szóstej pozycji w zestawieniu. Ze statystyk NaviExpert wynika, że podczas podróży najchętniej po prostu szukamy bankomatów w pobliżu, a w drugiej kolejności tych należących do sieci Euronet.
Jak pech i popsute auto to w wakacje? Może na to wskazywać kolejna z popularnych kategorii (łącznie w aplikacji jest ich 23), którą jest Auto. W jej „skład” wchodzą wszelcy mechanicy, warsztaty samochodowe, myjnie, ale też wypożyczalnie, salony i komisy. Gdzie najczęściej szukaliśmy pomocy w tym obszarze? W Warszawie, Kołobrzegu i Zakopanem.
Pogoda nas w tym roku nie rozpieszczała, zatem nie dziwi fakt, że ósma na liście popularnych kategorii POI jest kategoria Turystyka/Rekreacja. Najczęściej wybieraliśmy ją w Zakopanem, Gdańsku i Wrocławiu, czyli w miejscach, w których niezależnie od aury nie sposób się nudzić, choćby ze względu na liczne dostępne atrakcje.
Co jeszcze znalazło się w pierwszej dziesiątce? Parkingi (szczególnie w Kołobrzegu, Zakopanem i Krakowie), oraz kategoria Transport, czyli wszelkiego rodzaju przystanki, dworce itp. Co ciekawe – te najchętniej były wyszukiwane w Krakowie. Czyżby lipcowe Światowe Dni Młodzieży miały na to wpływ?

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Telematics Technologies sp. z o.o. przejmuje spółkę NaviExpert

temu

Telematics Technologies - to nazwa spółki, pod którą od połowy grudnia funkcjonuje producent popularnej wśród kierowców nawigacji NaviExpert. Zmiana związana jest przeprowadzonym niedawno procesem rekapitalizacji oraz dynamicznym rozwojem nowych obszarów działalności firmy na rynku ubezpieczeniowym oraz flot samochodowych.
Użytkownik wie lepiej – czyli NaviExpert 11.0 z trasami alternatywnymi LIVE

temu

- Co to za pomysł? Lepiej pojadę po swojemu – wielu kierowców wciąż w taki sposób reaguje na wskazania nawigacji samochodowej, która rekomendując trasy w oparciu o aktualne informacje drogowe, czasami sugeruje nieoczywiste dla użytkowników objazdy. Dostępna od dziś dla wszystkich użytkowników wersja aplikacji NaviExpert na urządzenia z Androidem prezentuje w trakcie nawigowania alternatywne trasy z informacjami o różnicy czasu, dystansu oraz kosztu dojazdu do celu w zależności od wykonania danego manewru. Decyzja, którą drogę wybrać, należy do użytkownika.
Czarny Piątek z NaviExpert – roczne abonamenty dostępne 50% taniej

temu

Największa promocja w roku wystartuje już w najbliższy piątek i potrwa tylko 24 godziny.
Wielkie hamowanie - szykuj się na korki!

temu

Wraz z końcem wakacji, czeka nas koniec laby na drogach. Kierowcy w największych miastach będą zmuszeni odstać swoje w korkach. Ile czasu więcej niż zwykle spędzą w swoich autach? To zależy od specyfiki miasta i konkretnych tras. Są i takie, których pokonanie w godzinach szczytu od początku przyszłego tygodnia może zajmować nawet 60% czasu więcej niż zwykle.

Auto pod lupą NaviExpert Telematics – nowa usługa od NaviExpert dla firm już dostępna!

Dokąd jeżdżą pracownicy w trakcie wykonywania obowiązków służbowych? Kto traktuje auto firmowe jak swoje własne, a kto jak bolid F1? Jak zmotywować podwładnych do płynnej i bezpiecznej jazdy? To problemy, z którymi borykają się firmy dysponujące flotą samochodów. Z pomocą przychodzi nowa usługa NaviExpert – NaviExpert Telematics.