O 18% w Warszawie, 13% w Poznaniu, 8% w Krakowie. Tak wydłużyły się średnie czasy przejazdów po największych polskich miastach w ostatnim tygodniu, względem analogicznego okresu w listopadzie. Ale nie tylko korki uprzykrzają przedświąteczne podróże kierowców. We znaki dają im się także trwające na kluczowych odcinkach remonty oraz - wyrastające jak grzyby po deszczu radary. Tylko w grudniu uruchomionych zostało pięć nowych odcinkowych pomiarów prędkości.
To już ostatnia prosta przed świętami. Dla kierowców nie oznacza to wcale prostych dróg, wolnych od utrudnień, wręcz przeciwnie - remonty i związane z nimi objazdy, to coś, z czym trzeba się liczyć. W okolicy świąt wzmagają się też działania prewencyjne policji - na drogach spotkamy więcej patroli niż zwykle, natomiast CANARD systematycznie uruchamia kolejne kamery rejestrujących wykroczenia kierowców. Znajdą się też i dobre strony w postaci zakończonych inwestycji drogowych i oddanych do ruchu nowych odcinków dróg. Grudzień to więc nie tylko prezenty pod choinką, ale także niespodzianki na polskich drogach. Podsumował je Telematics Technologies, dostawca nawigacji samochodowej na smartfony i zewnętrzne wyświetlacze w aucie - NaviExpert.
Objazdy
Nieodłączna część drogowych remontów prowadzonych aktualnie w większych miastach w kraju. Niezależnie od tego czy objazd jest związany z tymczasową awarią, czy też dotyczy gruntownej przebudowy infrastruktury, może skutecznie pokrzyżować plany dotarcia do wybranego miejsca na czas. Wśród trwających remontów w większych miastach możemy wymienić:
Warszawa:
- ul. Jana III Sobieskiego
- al. Stanów Zjednoczonych
- wiadukt nad ul. Globusową
- ul. Szyszkowa
- ul. Puławska i ul. Spacerowa
- ul. Kasprzaka
Kraków
- al. 29 Listopada
- ul. Grzegórzecka i ul. Blich
- ul. Kościuszki i ul. Zwierzyniecka
- ul. Młyńska
Poznań
- ul. Garbary i ul. Estkowskiego
- ul. św. Marcin, 27 Grudnia, Gwarna i Kantaka
- ul. Noskowskiego
- ul. Słowackiego
- ul. Marcelińska
Łódź
- ul. Zachodnia
- ul. Wojska Polskiego
- ul. Ogrodowa
- al. marsz. Śmigłego – Rydza
- ul. Przybyszewskiego
Wrocław
- przebudowa ul. Pomorskiej
- ul. Grunwaldzka
- most Zwierzyniecki
Trójmiasto
- Gdańsk: ul. Na Stoku, Tobiasza i Ogarna
- Gdynia: ul. Pucka i Unruga
- Sopot: ul. Chodowieckiego i Racławicka
Aglomeracja Śląska:
- ul. Monte Cassino w Katowicach
- Kolonia Poczesna (DK91) w Katowicach
- Pyskowice - Rokitnica (DK94)
- Kobiór - Mikołajów (DW928)
- Borowa Wieś - Rybnik (DW925)
W Rzeszowie trwa przebudowa ul. Grunwaldzkiej, natomiast w Olsztynie utrudnienia dotyczą ul. Sielskiej oraz skrzyżowania Krasickiego z Wilczyńskiego.
Zakończone prace drogowe
Niektóre dopiero nabierają tempa, z kolei inne właśnie zostały zakończone. Tylko na przestrzeni ostatniego miesiąca na polskiej mapie drogowej pojawiło się kilka nowych odcinków, które skróciły czas spędzony w podróży i poprawiły komfort jazdy. Mowa tu m.in. o:
- Trasie Górnej w Łodzi - odcinek wzdłuż drogi nr 714 o długości 6 km, ułatwi kierowcom dotarcie z południowych dzielnic do węzła Łódź Górna na autostradzie A1
- obwodnicy Gostynia - DW434. Liczący ok 8,4 km odcinek w ciągu DW484 m.in. wyprowadza ruch tranzytowy ze zwartej zabudowy miasta i likwiduje tzw. wąskie gardło w układzie komunikacyjnym Gostynia
- odcinku Chlastawa- Babimost - DW302. Obwodnica Podmokli Wielkich, Kosieczyna i Chlastawy, o długości ponad 7 km ułatwia m.in. dojazd do węzłów na A2 w Trzcielu oraz Nowym Tomyślu
- rozbudowie do dwóch jezdni na odcinku Rondo Czwartaków-Bukówka w Kielcach
- otwarciu ul. Północnej w Łodzi
- obejściu Krzeczyna Wielkiego - DW335 (woj. dolnośląskie)
Co jeszcze wydarzy się w grudniu? Planowane otwarcia:
- Trasa Wolbromska w Krakowie
- łącznik węzła na A4 z ul. Witosa w Tarnowie
- al. Wielkiej Wyspy we Wrocławiu
- otwarcie drugiej jezdni S1 w Dąbrowie Górniczej
- otwarcie estakady w Byczynie - DK79 (woj. śląskie)
- rozbudowa do dwóch jezdni DW878 na trasie Jasionka – Rzeszów
- al. Wojska Polskiego DK46/DK91 oraz połączenie ul. Głównej i Pułaskiego - DK43 w Częstochowie
Z kolei nowy rok rozpocznie się od otwarcia zachodniej obwodnicy Gliwic.
Rejestratory prędkości
Cały 2023 rok mija pod znakiem powiększającej się liczby rejestratorów prędkości na polskich drogach, zarządzanych przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Na wybranych odcinkach pojawiły się nowe fotoradary, odcinkowe pomiary czy rejestratory przejazdu na czerwonym świetle. Poniżej lista urządzeń aktywowanych tylko w grudniu:
Kamery na światłach:
- Świdnica, skrzyżowanie ul. Esperantystów ze Stęczyńskiego/ Łączną (DK35) – ZOBACZ NA MAPIE
- Białystok, skrzyżowanie ul. Gen. Sosabowskiego/ Sulika z Kazimierza Wielkiego (DK19/DW676) – ZOBACZ NA MAPIE
- Białystok, skrzyżowanie ul. Zwierzynieckiej z Ojca Pio – ZOBACZ NA MAPIE
- Szczecin, skrzyżowanie ulic Gen. Taczaka/ 26 Kwietnia z Derdowskiego – ZOBACZ NA MAPIE
- Kraków, rondo Dywizjonu 308 – ZOBACZ NA MAPIE
- Kraków, skrzyżowanie ul. Zakopiańska/ Wadowicka z ul. Brożka/ ks. Tischnera – ZOBACZ NA MAPIE
- Łódź, skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. Obywatelską – ZOBACZ NA MAPIE
- Piotrków Trybunalski, skrzyżowanie al. Piłsudskiego z al. Armii Krajowej – ZOBACZ NA MAPIE
Mapa wszystkich aktualnie działających kamer na światłach
Odcinkowe pomiary prędkości:
- autostrada A2 między węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Komorniki (w kierunku Berlin/Świecko), woj. wielkopolskie, długość: 7 km – ZOBACZ NA MAPIE
- DK50, Mszczonów, woj. mazowieckie, długość 2,4 km – ZOBACZ NA MAPIE
- DW719, Kanie – Otrębusy, woj. mazowieckie, długość 2,3 km – ZOBACZ NA MAPIE
- droga nr 74, Biała Pierwsza – Biała Rządowa, woj. łódzkie, długość 4,5 km – ZOBACZ NA MAPIE
- DW485, Jadwinin – Pawlikowice (Bychlew), woj. łódzkie, długość 2,1 km – ZOBACZ NA MAPIE
Mapa wszystkich OPP:
Płatne odcinki autostrad
Przypomnijmy, że od 1 lipca za darmo pojedziemy rządowymi odcinkami, mowa o: A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław Gliwice. Dodatkowo, od 4 września bezpłatna dla aut osobowych do 3,5t jest także autostrada AmberOne - A1 Gdańsk - Toruń.
Niezmiennie płatne pozostają koncesyjne odcinki A2 Świecko - Konin (102 zł) oraz A4 Katowice - Kraków (30 zł - bramki, 26 zł - aplikacje i urządzenia). Być może, od nowego roku do tej listy ponownie dołączy A1, ponieważ kończy się czas, w którym obowiązuje rozporządzenie wprowadzone przez poprzednią ekipę rządząca. Wszystko więc zależy od tego, czy nowemu rządowi uda się je przedłużyć. Czasu jednak nie zostało zbyt wiele.
Aby dotrzeć bezpiecznie do celu na święta czy sylwestra, kierowcy mogą się posiłkować kilkoma rozwiązaniami nawigacyjnymi dostępnymi na polskim rynku. Jednym z nich jest polska nawigacja NaviExpert, która jest aktualizowana w czasie rzeczywistym i na bieżąco uwzględnia dynamicznie zmieniającą się drogową rzeczywistość. Oferuje sześć wersji tras do wyboru i zapewnia szereg funkcji zorientowanych na poprawę bezpieczeństwa jazdy. - W grudniu, zamiast rzeczywiście cieszyć się spokojem i świętami, często próbujemy załatwić jak najwięcej, co sprawia, że towarzyszy nam pośpiech. Czy to podczas przedświątecznych zakupów, czy w związku z podróżami na święta do bliskich. Dlatego tak ważne jest - by zadbać o drogowe wsparcie, które nie tylko pozwoli nam zminimalizować ilość czasu spędzonego za kierownicą, zredukuje niepotrzebny stres związany ze zmieniającą się sytuacją drogową, ale także zadba o nasze bezpieczeństwo, przypominając - jeśli trzeba- o zdjęciu nogi z gazu, gdy będziemy jechać zbyt szybko - mówi Katarzyna Przybylska z Telematics Technologies.
Do 23 grudnia roczne abonamenty na NaviExpert dostępne 30% taniej.