1 listopada to czas, kiedy wiele osób wyjeżdża z miast, w których mieszka na co dzień i udaje się na groby bliskich. Jak zwykle na drogach możemy spodziewać się zwiększonego ruchu, częstszych niż zwykle kontroli drogowych, zmian organizacji ruchu oraz korków w okolicach cmentarzy. To jednak nie wszystko. Jak wynika z prognoz firmy Telematics Technologies, dostawcy nawigacji NaviExpert musimy liczyć się też z większymi niż zwykle utrudnieniami na wylotówkach z dużych miast. Jak źle będzie?
Z największymi utrudnieniami powinni liczyć się warszawiacy. Prognozy są poparte analizami danych z ubiegłego roku, które wykonał dostawca nawigacji NaviExpert. Wówczas to o 40% więcej czasu niż w „zwyczajny” dzień wolny (analizowana średnia z 3 niedziel poprzedzających 1 listopada w 2017 roku), spędzili w swoich autach kierowcy na drogach wyjazdowych z Warszawy w godzinach 8-12. Trochę lepiej było w Poznaniu, z którego wyjazd zajmował ponad 30% więcej czasu niż zwykle. Wyjazd z Krakowa i Gdańska wydłużył się z kolei o około 13%. Wiele wskazuje na to, że w tym roku będzie podobnie.
Jeśli jednak porównamy ubiegłoroczne, przedpołudniowe dane dotyczące ruchu z 1 listopada z tym, co znamy z dni roboczych na trasach wyjazdowych z dużych miast w godzinach popołudniowego szczytu– możemy nieco odetchnąć. Nic bowiem nie może równać się korkom, z jakimi kierowcy mają do czynienia na co dzień. Reasumując: 1 listopada na wylotówkach przed południem wypada znacznie gorzej niż standardowy dzień wolny, ale korki i tak są mniejsze niż w dni robocze w popołudniowym szczycie.
Z większymi korkami niż zwykle w dni wolne od pracy będzie też trzeba liczyć się 1 listopada w godzinach popołudniowo-wieczornych podczas powrotów z cmentarzy.
- Utrudnienia na drogach 1 listopada, a także w dni poprzedzające Wszystkich Świętych, to norma. By pomóc kierowcom przetrwać ten czas, zachęcamy ich do skorzystania z naszej nawigacji, która na bieżąco analizuje informacje o sytuacji drogowej i pozwala omijać powstające korki, a także ostrzega o zdarzeniach na drodze takich jak kontrole drogowe czy fotoradary – mówi Katarzyna Przybylska z Telematics Technologies. I dodaje: - Poza tym, jak co roku we współpracy z lokalnymi służbami drogowymi i samorządami wprowadzamy do systemu dane dotyczące objazdów, zmian organizacji ruchu, tymczasowych parkingów oraz zamknięć ulic. W ubiegłym roku tymczasowe zmiany organizacji ruchu w okolicy cmentarzy wprowadziliśmy w 167 miastach! Podobnie będzie w tym roku.
Nie tylko nawigacja samochodowa może nam ułatwić życie. Osoby, które 1 listopada postanowią zamienić samochód na komunikację zbiorową również mogą odetchnąć z ulgą. Dzięki współpracy z JakDojade.pl, NaviExpert w trybie komunikacji miejskiej uwzględni wszelkie zmiany rozkładów jazdy związane z dniem Wszystkich Świętych, w tym dodatkowe linie kursujące na cmentarze.